Czy maski antysmogowe są skuteczne?

W ostatnich latach coraz silniej rośnie świadomość społeczna na temat zanieczyszczeń powierza i ich szkodliwego wpływu na zdrowie. Niestety to w naszym kraju większość miast ma znacznie przekroczone dopuszczalne normy. Najgorzej pod tym względem prezentuje się województwo małopolskie, mazowieckie i obszary Górnego Śląska. Smog jest bardzo poważnym zagrożeniem i czynnikiem rozwoju wielu chorób. Im więcej antysmogowych kampanii w mediach, tych większa popularność różnego rodzaju urządzeń, chroniących przed zanieczyszczeniami.

Jak się bronić przed szkodliwymi gazami i pyłami?

Dużym zainteresowaniem cieszą się dziś maski antysmogowe DragonMask, wyposażone w wymienne filtry, które oczyszczają wdychane powietrze. Producenci dają gwarancję skuteczności swoich produktów, jednak eksperci podchodzą sceptycznie do tego typu rozwiązań, zaznaczając, że niestety nie wszystkie zanieczyszczenia są wyłapywane. Wiele masek nie spełnia wymaganych norm, mają źle dobrane filtry oraz zawierają błędy w instrukcjach użytkowania.

Maska Antysmogowa

Problemem może też być złe dopasowanie do twarzy. W takich sytuacjach zanieczyszczenia dostają się wprost do układu oddechowego, omijając bariery filtrujące. Maska antysmogowa powinna być regularnie czyszczona, a najważniejsze jej elementy stale wymieniane. Zmiana koloru filtru z białego na szary to widoczny efekt nagromadzonych pyłów. Tylko produkty wysokiej jakości, regularnie kontrolowane i testowane są w stanie ochronić przed zanieczyszczonym powietrzem.