Jak powstaje smog fotochemiczny?

Smog to niebezpieczne zjawisko, które ma negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Podrażnia oczy, gardło, wywołuje ból głowy, przyczynia się do rozwoju nowotworów. W dużych miastach latem pojawia się tak zwany smog fototechniczny. Jak powstaje i jak się przed nim skutecznie chronić?

Powstawanie smogu fotochemicznego

Smog fotochemiczny bywa nazywany także białym. To zjawisko typowe dla dużych miast o wzmożonym ruchu drogowym. Powstaje, kiedy zanieczyszczenia emitowane przez samochody, zwłaszcza spaliny, wchodzą w reakcje ze światłem słonecznym. Powstają wtedy niebezpieczne dla ludzkiego zdrowia substancje, w tym ozon czy formaldehyd. Ten typ smogu powoduje podrażnienie oczu i dróg oddechowych, może wywołać trudności z oddychaniem, a nawet porażenie dróg oddechowych. Jego wdychanie skutkuje bólem głowy, zawrotami i osłabieniem. Zjawisko obserwowane jest w dużych miastach między czerwcem a wrześniem, w słoneczne, letnie dni, kiedy po ulicach porusza się duża liczba samochodów.

Maska przeciwsmogowa – ochrona przed zanieczyszczeniami powietrza

Jak osłonić drogi oddechowe przed działaniem substancji powstałych w czasie reakcji spalin i światła? Najlepszą ochroną jest maska antysmogowa, która za sprawą specjalnego filtra węglowego, będzie stanowiła barierę dla ozonu, formaldehydu i innych szkodliwych substancji zawartych w powietrzu. W dużych miastach należy mieć ją zawsze ze sobą i bez wahania zakładać, kiedy na ulicą pojawia się charakterystyczna biała mgła: smog fotochemiczny.