Zioła lecznicze występujące w Polsce

Polska flora bogata jest w zioła lecznicze, które mają różnorodne właściwości prozdrowotne. Liście, kwiaty i korzenie tych roślin z powodzeniem wykorzystywać można w fitoterapii. Wystarczy tylko wiedzieć, jak wyglądają poszczególne zioła lecznicze i kiedy należy ich szukać. Nie potrzebna jest wizyta w sklepie zielarskim, jeśli na polskich łąkach i polach znaleźć można zioła lecznicze, które naturalnie pomogą w terapii różnych dolegliwości. Warto jednak zapoznać się z ich odmianami, ponieważ część roślin jest pod ochroną i zakazane jest zbieranie ich.

Pokrzywa zwyczajna

Roślina, która kojarzona jest przede wszystkim z możliwością poparzenia się nią. Ma ona jednak niezwykłe właściwości lecznicze, takie jak pomoc w stanach zapalnych dróg moczowych oraz przewodu pokarmowego, a także w nieżycie żołądka i jelit. Zastosować można ją również w walce z łupieżem i skórą łojotokową. Pokrzywę zbiera się w okresie od czerwca do września.

Rumianek

Roślina często spotykana na łąkach oraz polach uprawnych. Wykorzystana w formie naparu pomaga w stanach zapalnych przewodu pokarmowego. Jest również polecana na zgagę i pobudzenie apetytu. Rumianek stosowany na skórę uśmierza świąd, łagodzi zaczerwienienia, dolegliwości oczu oraz wspiera leczenie odleżyn. Rumianek zbiera się od maja do wczesnej jesieni.

Mniszek lekarski

Mniszka lekarskiego można spotkać na większości trawników oraz łąkach. Wykorzystywać można zarówno jego kwiaty, jak i korzeń, a także liście. Jest pomocny w chorobach nerek, wątroby, nieżytach jamy ustnej oraz górnych dróg oddechowych. Sprawdzi się także przy niektórych problemach ze skórą.

Dziurawiec

Dziurawiec znaleźć można na łąkach, polach, a także w dużych skupiskach krzaków. Jego zastosowanie pomoże w problemach z wątrobą, układem moczowym oraz żołądkiem. Warto włączyć jego stosowanie przy kamicy żółciowej oraz zastoju żółci w pęcherzyku żółciowym. Co ciekawe dziurawiec sprawdzi się na uspokojenie oraz w terapii odmrożeń, oparzeń, a także trudno gojących się ran. Jego zastosowanie pomaga również w stanach zapalnych gardła i dziąseł. Kwiaty dziurawca zbiera się między czerwcem a sierpniem.

Mięta pieprzowa

Smak mięty kojarzy chyba każdy. Napary z jej wykorzystaniem są wsparciem przy problemach trawiennych, skurczach przewodu pokarmowego i w kolce jelitowej. Mięte z powodzeniem stosuję się także w chorobach wątroby i dróg żółciowych. Jej liście zbierać można przez całe lato. Jednak hodowana w domu na własnym parapecie z powodzeniem może cieszyć przez cały rok.