Co na gorączkę? Leki przeciwgorączkowe i ich zastosowanie

Wybór leku dla dziecka jest zawsze wyzwaniem dla lekarzy i farmaceutów oraz powodem do niepokoju dla rodziców, ponieważ wiele współczesnych dzieci jest predysponowanych do rozwoju chorób alergicznych. Do wyboru optymalnego leku przeciwgorączkowego dla dziecka w okresie przeziębień należy podchodzić bardzo odpowiedzialnie, kierując się przede wszystkim zasadą „nie szkodzić”.

Jak gorączka wpływa na organizm?

Podwyższenie temperatury ciała samo w sobie pomaga organizmowi zwalczać infekcje, dlatego zgodnie z zaleceniami i protokołami postępowania z dziećmi z gorączką w Polsce i w pozostałych krajach rozwiniętych, niewielki wzrost temperatury u dziecka przy zachowaniu dobrego stanu zdrowia nie jest podstawą do stosowania produktów jakimi są leki na gorączkę.

Gdy termometr uporczywie pnie się w górę, głównym celem przyjmowania leków przeciwgorączkowych jest zlikwidowanie dyskomfortu chorego dziecka, czyli bólu głowy, mięśni i stawów, ogólnego złego samopoczucia, osłabienia, senności, braku apetytu.

Osłabienie organizmu – przyczyny, leczenie

Ważne jest, aby zrozumieć i wyjaśnić rodzicom, że wzrost temperatury ciała podczas ostrej choroby układu oddechowego (przeziębienia) jest fizjologiczną reakcją obronną organizmu na pojawienie się „nieproszonego gościa” i najważniejsze jest dobre samopoczucie dziecka, a nie wskazania termometru.

Dlatego nie należy przeszkadzać organizmowi dziecka w radzeniu sobie z chorobą, podając mu leki przeciwgorączkowe, gdy temperatura ciała nieznacznie wzrośnie, aby mogła powrócić do normalnego poziomu.