Cudowna roślina czyli żywokost

W naszym kraju, na łąkach czy polach, a także w lesie, można natknąć się na mnóstwo roślin mających zdrowotne działanie. Kto interesuje się medycyną naturalną, a także samodzielnie przygotowuje sobie maści czy wcierki, często wyrusza do najczystszych terenów Polski, by w suche i ciepłe dni zebrać rośliny. W ostatnich latach dużą popularnością cieszy się na przykład żywokost.

Cudowna roślina, czyli żywokost

Żywokost jest rośliną występującą na terenie całego kraju, jednak wbrew pozorom nie jest wcale tak pospolity, jak można by sądzić. Odkąd coraz więcej osób wie o jego działaniu regeneracyjnym na kości, bardzo często w przydomowych ogrodach można zobaczyć całe kępy żywokostu, które są specjalnie pozostawione do zebrania. Najważniejszą częścią rośliny są korzenie, to właśnie z nich można przygotować na przykład wcierki, albo papkę. Taka papka to maść żywokostowa domowej roboty, którą można przykładać na bolące kości.

Maść żywokostowa

Oczywiście zawsze w przypadku używania naturalnych metod leczenia i uśmierzania bólu, trzeba być bardzo ostrożnym i obserwować swój organizm. Kiedy przygotowuje się na przykład maść żywokostową w domu, stężenie substancji aktywnych w niej może być dużo wyższe, niż w tych dostępnych w aptekach. Niestety nie zawsze to służy, specyfik może mieć zbyt silne działanie. Maść żywokostowa czy wcierki z żywokostu to zatem produkty, która lepiej kupować w aptekach i sklepach zielarskich.