Czym jest arnika i jakie są jej zastosowania?

Arnika górska to roślina wieloletnia mająca duże, pomarańczowo – żółte kwiaty, które swoim wyglądem przypominają stokrotki. Roślina ta występuje w dzikich rejonach górskich Europy Środkowej. Kwiat ten jest objęty ścisłą ochroną, ponieważ występuje w przyrodzie w małych ilościach. Kwiaty i liście arniki kwitną w czerwcu lub w lipcu, a pnącza we wrześniu i październiku.

Substancje zawarte w arnice

Arnika górska ma w sobie wyjątkowe substancje działające leczniczo, a są nimi:

– laktony seskwiterpenowe – to substancje, które mają działanie przeciwzapalne i antybakteryjne. Roślina ta przyśpiesza wchłanianie się wybroczyn oraz działa wzmacniająco na ścianki naczyń włosowatych,

– flawonoidy – działają ochronnie na naczynia żylne i mają działanie przeciwzapalne,

– olejki eteryczne – w ich skład wchodzi tymol, który działa antyseptycznie,

– helenalina – działa ona przeciwzapalnie, ale tylko wtedy gdy wykorzysta się do leczenia cała roślinę.

Zastosowanie arniki zewnętrznie

Arnika górska stosowana zewnętrznie działa przeciwbólowo, przeciwobrzękowo oraz przeciwzapalnie. Arnika ma działanie bakteriobójcze, co wspomaga szybsze gojenie się raz. Dzięki tej roślinie można zapobiec powstawaniu skrzepów i poprawić krążenie krwi w żyłach. 

Zastosowanie arniki doustnie

Jedną z możliwości przyjęcia doustnie arniki jest przyjęcie leku homeopatycznego, który zawiera niską ilość arniki w składzie. Leki homeopatyczne zawierające arnikę górska są bezpieczne zarówno dla dzieci jak i osób starszych.

Arnika doustnie stosowana jest w różnego rodzaju urazach skórnych  oraz w złamaniach i stłuczeniach. Kojąco działa ona na obrzęki oraz wybroczyny. które spowodowane są różnymi urazami. Arnika stosowana jest także na urazy w jamie ustnej po wizycie u dentysty.

Przeciwwskazania dotyczące stosowania arniki

Po przyjęciu arniki w nie odpowiedniej ilości mogą wystąpić działania niepożądane, np. bóle głowy i brzucha, biegunka, wymioty oraz ogólne osłabienie oddechu i pracy serca. Czasem objawem przedawkowania arniki są zwężone źrenice.