Jak dbać o wzrok?

Narząd wzroku to jeden z najważniejszych organów, który pozwala na sprawne funkcjonowanie na co dzień. Wielu z nas zapomina, jak duże błogosławieństwo otrzymał w postaci tego, że po prostu widzi. Bardzo często nie dba się o swój wzrok należycie. Długie godziny spędzone przed komputerem czy telefonem w ręce, klimatyzacja, czytanie po ciemku – to wszystko powoli osłabia nasze oczy.

Jaka dieta wspiera narząd wzroku?

Aby prawidłowo dbać o swoje oczy, należy bezwzględnie przestrzegać wszelkich zasad higieny. Wiele osób uznaję, iż pod hasłem higiena oczu kryje się ich regularne nawilżanie kroplami. Nic bardziej mylnego! Systematyczne używanie kropel nawilżających doprowadzić może w dłuższej perspektywie do odwrotnego efektu – podrażnienia, przesuszenia i zaczerwienienia oczu. Zamiast tego, znacznie lepiej jest po prostu zmniejszyć ilość godzin spędzonych przed wyświetlaczami, ochrona narządu wzroku przed promieniowaniem UV a także odpowiednia ilość snu. Nie wolno bagatelizować żadnych objawów choroby oczu – zapalenia spojówek, rozlanego naczynka czy gradówki. Wszystko najlepiej skonsultować z okulistą. Nie należy zapominać również o diecie, bogatej w prowitaminę A. Warto włączyć do codziennego jadłospisu marchewki, szpinak, brokuły oraz borówki amerykańskie.

Jakie suplementy włączyć?

Dobrym pomysłem jest również wspieranie narządu wzroku, poprzez przyjmowanie suplementów na wzrok. Najlepiej sięgać po takie, które poleca nam nasz okulista. Należy pamiętać, że suplementy na wzrok powinny mieć możliwie najlepszy skład. Dobrze jest sięgać po te możliwie najbardziej naturalne. Takie tabletki powinny zawierać luteinę, dzięki której oczy wzmacniają się, a także witaminę C i taurynę. Najważniejsze jest regularne przyjmowanie tego typu suplementów. Zazwyczaj producenci zalecają prowadzenie kuracji przez jakiś czas a następnie zrobienie sobie od niej przerwy. W ten sposób nasz organizm nie przyzwyczaja się do danych składników i nadal pobiera je z dostarczanego co dzień pożywienia.