Maść na opryszczkę- jak używać?

maść na opryszczkę1

Opryszczka to choroba wirusowa, która przejawia się swędzeniem i zaczerwienieniem w okolicy ust, a następnie tworzeniem się pęcherzy, które pękając uwalniają surowicę. Objawy zakażenia można skutecznie leczyć, łagodząc ich przebieg. Wśród popularnych środków farmakologicznych dostępnych bez recepty jest maść na opryszczkę. Poszczególne preparaty różnią się zawartością substancji czynnych, a tym samym skutecznością działania. Oprócz składników czynnych w składzie znajdują się również substancje łagodzące czy nawilżające.

Maść na opryszczkę – skład

Preparaty stosowane zewnętrznie takie jak maść na opryszczkę mogą zawierać między innymi następujące substancje czynne:

maść na opryszczkę
  • acyklowir,
  • denotiwir,
  • dokonazol.

Substancje są odpowiedzialne za powstrzymywanie rozwoju wirusów, jak i przeciwdziałają nawrotom choroby. W środkach niesterydowych na opryszczkę stosowana jest laktoferyna, która hamuje przenikanie wirusa do wnętrza komórek nabłonka, a jednocześnie łagodzi świąd i pieczenie oraz minimalizuje ryzyko tworzenia się strupów i blizn. Maść jest dostępna do kupienia w każdej aptece, nawet tej internetowej np. tutaj.

Maść na opryszczkę – dodatkowe działanie

W maściach na opryszczkę mogą się także znajdować składniki regenerujące i łagodzące, w tym alantoina. W wielu przypadkach preparaty wykazują również właściwości antyseptyczne, pobudzające gojenie ran czy ściągające. Maść należy aplikować zgodnie z informacjami dołączonymi do ulotki, aż do ustąpienia objawów choroby. Leczenie trwa zwykle około kilku dni, ale pozwala skutecznie zniwelować objawy, jak i przeciwdziała powstawaniu blizn.