Maski antysmogowe w Polsce

Maski antysmogowe są coraz częściej uważane za nieodzowny element wyposażenia osób trenujących w zimie. Nie ma się co dziwić, że takie opinie są wygłaszane. Polska należy do krajów z najgorszym indeksem jakości powietrza w okresie zimowym. Czy każda maska antysmogowa jest jednak dobra?

Maski antysmogowe — jak wchodziły na polski rynek?

W początkach handlu maskami antysmogowymi przeciętny klient nie za bardzo zdawał sobie sprawę z tego, w jaki sposób ocenić maskę antysmogową. Zazwyczaj wystarczało, aby maska nazywała się „antysmogowa” aby uwierzyć, że jest skuteczna. Jeśli jeszcze dodatkowo miała fajny design, to wielu sportowców kupowało je jak świeże bułeczki.

Skuteczność masek antysmogowych

Problem, jak się okazało był w tym, że wiele modeli nie działało niemal w ogóle lub zdecydowanie gorzej niż można byłoby się spodziewać. Paradoksalnie dotyczyło to niektórych modeli za naprawdę spore pieniądze. Test masek antysmogowych na szczęście pomógł wytępić patologię z rynku masek.

Co sami powinniśmy wiedzieć o maskach antysmogowych?

Aby jednak zakupić bezpieczną maskę, powinniśmy sami poświęcić odrobinę czasu, aby dowiedzieć się podstawowych rzeczy o działaniu masek. Do takich należą przede wszystkim informacje takie jak rodzaje filtrów używanych w maskach, normy, jakimi określana jest klasa sprzętu oraz co może sprawić, że dobra maska będzie gorzej filtrować (np. dopasowanie maski do twarzy).