Naczynia krwionośne w dobrej kondycji domową metodą – kasztanowiec zwyczajny i jego właściwości

Żylaki, hemoroidy, obrzęki kończyn dolnych, tendencja do występowania siniaków – brzmi znajomo? Schorzenia ze strony naczyń krwionośnych są częstym problemem młodszych i starszych. Jak zapobiegać uciążliwym dolegliwościom? Czym wspomagać się w przypadku wystąpienia pierwszych niepokojących objawów? Kasztanowiec zwyczajny – w różnych formach – może przynieść znaczną ulgę oraz poprawić jakość życia.

Problemy z niewydolnością żylną? Pora wspomóc się wyciągami roślinnymi

Widoczne zmiany na skórze (np. popękane naczynka, tworzenie się żylaków lub obrzęki kończyn) zmuszają wiele osób do poszukiwania pomocy u lekarza lub farmaceuty. Niewydolność żylna to spory problem – zwłaszcza w zaawansowanym stadium schorzenia. Dlatego tak istotne jest, by dbać o kondycję żył przed pojawieniem się znacznych problemów. Występowanie żylaków, choroby hemoroidalnej lub cery naczynkowej w rodzinie powinno być sygnałem ostrzegawczym – takie dolegliwości często są przekazywane na dalsze pokolenia. Najlepszym sposobem jest więc regularne wspomaganie się preparatami z kasztanowca zwyczajnego. Na rynku dostępne są m.in. tabletki, maści, żele, a nawet kremy i maseczki. Produkty kosmetyczne (najczęściej są to dermokosmetyki) mają w składzie wyciąg z tej rośliny, by zmniejszyć podrażnienia i zaczerwienienie skóry naczynkowej. Z kolei żele i maści są dobrym sposobem na pozbycie się uczucia tzw. ciężkich nóg oraz obrzęków. Na problemy żylne sprawdzają się również preparaty doustne, które wzmacniają i uelastyczniają naczynia krwionośne od wewnątrz.

Na siniaki i stłuczenia, czyli naturalna apteczka aktywnego człowieka

Okłady z wyciągu z kasztanowca zwyczajnego przydają się również w przypadku prowadzenia aktywnego trybu życia. Sportowcy lub tancerze doceniają działanie tej rośliny, która pozwala szybciej uporać się ze stłuczeniami, a także różnego rodzaju stanami pourazowymi. Maści i żele działają przeciwzapalnie oraz przeciwbólowo, przyspieszają wchłanianie krwiaków oraz niwelują siniaki powstałe po treningach. Często stosowane są również jako środki na ogólne bóle mięśniowe i przeciążenia. Kasztanowiec zwyczajny może być również dobrym sposobem na łagodzenie skutków odmrożeń kończyn. Wiele właściwości wyciągów z rośliny zawdzięcza się głównie zawartości flawonoidów, garbników oraz związków kumarynowych, które pomagają wzmocnić, uszczelnić oraz uelastycznić naczynia krwionośne.

Trudno uwierzyć, że tak proste i tanie sposoby mogą przynieść spore efekty. Kasztanowiec zwyczajny to dobry sposób na to, by zadbać o zdrowie naczyń krwionośnych – w domowych warunkach i bez stosowania inwazyjnych metod.