Suplementacja wapnia

suplementacja wapnia jest bardzo istotna

Potrzeba suplementowania wapnia staje się ważna, im starszy staje się organizm człowieka. Wapń odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie kości w organizmie człowieka. Gdy wapnia jest zbyt mało w organizmie, wówczas rozpoczyna się często proces chorobowy – osteoporoza. Dotyka ona najczęściej osoby w wieku po 45 roku życia. Zbiega się w czasie z pojawieniem się menopauzy u kobiet.

Dlaczego trzeba suplementować wapń?

Aby zapobiec powstawaniu osteoporozy, warto suplementować wapń. Wapń reguluje działanie wielu hormonów, w tym hormonów płciowych. Jego prawidłowa zawartość w organizmie sprzyja prawidłowemu działaniu układu nerwowego, a także stabilizuje nasz układ krwionośny. Pozwala walczyć z nadciśnienie tętniczym oraz prowadzi do zachowania prawidłowej masy ciała.

W jakiej formie suplementować wapń?

W aptekach znajdziemy liczne suplementy, jednak trzeba umieć je kupować. Nie każda forma wapnia jest odpowiednia. Na przykład, przyjmowanie wapnia w postaci węglanu jest często powtarzanym błędem przez nieuświadomionych konsumentów. Przyjmując wapń w postaci węglanu (zamiast cytrynianu) dostarczamy sobie zbyt mało pierwiastka, a jednocześnie otwieramy nieprawidłową drogę przesyłu wapnia w organizmie. Wapń niesiony przez węglan zostaje w pierwszej kolejności wprowadzony do żył, gdzie osiada i sprzyja powstawaniu chorób. Nie trafia tam, gdzie powinien, czyli bezpośrednio do kości. Znacznie lepsza jest suplementacja za pomocą cytrynianu wapnia.

Kiedy ograniczyć przyjmowanie wapnia?

Przyjmowanie wapnia w tabletkach nie zawsze jednak jest wskazane. Kobiety w ciąży powinny go zdecydowanie unikać. Warto również poczytać badania mówiąc o tym, że nadmierna ilość wapnia może działać wręcz szkodliwie na kości – na przykład chińscy naukowcy odkryli, że nadmiar wapnia w organizmie prowadzi do powstawania złogów w żyłach, a także może doprowadzać do licznych złamań bioder.