Tabletki z cytozyną czy nikotynowa terapia zastępcza?

Palenie tytoniu wpływa bardzo niekorzystnie na stan zdrowia. Zwiększa ryzyko rozwoju choroby nowotworowej płuc, jamy ustnej, gardła, krtani, żołądka, dróg moczowych, nerek czy jajników. Korzyści wynikające z zaprzestania palenia są niebagatelne, jednak same w sobie nie zawsze są wystarczającym argumentem dla palacza w kwestii rzucenia nałogu.

Siła woli wspomagana farmakologicznie

Moce postanowienie i plan rzucenia nałogu może nie być wystarczające. W celu zwiększenia szans powodzenia powinno zostać uzupełnione środkami farmakologicznymi. Na rynku dostępne są tabletki z cytyzyną oraz preparaty zawierające nikotynę.

Tabletki z cytozyną

Tabletki z cytozyną zazwyczaj polecane są jako pierwsze preparaty farmakologiczne ułatwiające zerwanie z nałogiem. Łagodzą objawy związane z odstawieniem nikotyny oraz nie powodują uzależnienia spowodowanego ich przyjmowaniem. Czas terapii jest zazwyczaj krótszy niż w przypadku produktów przyjmowanych w ramach nikotynowej terapii zastępczej.

Nikotynowa terapia zastępcza

W ramach nikotynowej terapii zastępczej na rynku dostępne są preparaty w postaci gumy do żucia, pastylek, plastrów oraz sprayu do inhalacji. Produkty te są szczególnie polecane w przypadku niepowodzenia związanego z rzucaniem nałogu z wykorzystaniem cytozyny. Wygodną formą terapii jest inhalacja. Może być ona wykonywana za pomocą Nicorette spray.

Łagodzi wówczas objawy głodu nikotynowego, w tym problemu z koncentracją czy rozdrażnienie, jednocześnie nie dostarczając do organizmu substancji smolistych, tlenku węgla i innych związków toksycznych występujących w dymie tytoniowym.