Znaczenie diety w cukrzycy

produkty dla cukrzyków

Poza terapią farmakologiczną dla osób chorych na cukrzycę, niezwykle istotna jest dieta. Zadaniem diety cukrzycowej jest obniżenie glukozy we krwi. Należy w niej uwzględnić produkty dla cukrzyków.

Czego należy unikać podczas stosowania diety cukrzycowej

Przede wszystkim należy zrezygnować z produktów spożywczych, w skład których wchodzą węglowodany proste. Do takich należą słodkie soki, dżemy, miód i słodycze.

Niewskazane jest także białe pieczywo, ponieważ posiada wysoki indeks glikemiczny. Więcej znajdziesz jak klikniesz tutaj.

Indeks glikemiczny jest to wskaźnik, który informuje nas o tym, jak szybko wzrośnie poziom glukozy we krwi, po spożyciu danego produktu. Produkty dla diabetyków muszą mieć niski indeks glikemiczny.

produkty dla cukrzyków

Do produktów, które nie powinny być spożywane przez osoby chorujące na cukrzycę, należą słone wędliny i ser żółty.

Jakie produkty są wskazane w diecie cukrzycowej?

W diecie cukrzycowej wskazane są produkty obniżające cukier w organizmie. Do takich należą te, które mają niski indeks glikemiczny. Oznacza to, że po ich spożyciu poziom glukozy w organizmie będzie wzrastał powoli.

Do produktów dla diabetyków, które są wskazane w omawianej diecie, należą te, które zawierają węglowodany złożone. Są to kasze, płatki oraz pieczywo razowe.

Żywienie w diecie cukrzycowej polega na spożywaniu małych posiłków co 2-3 godziny. W posiłkach tych uwzględnia się warzywa, takie jak pomidory, sałata, ziemniaki, fasola czy też świeże ogórki.

Należy też uwzględnić chude mięso takie jak cielęcina, indyk i kurczak, a także ryby w rodzaju pstrąg i dorsz.