Ziele owsa – jak i na co je stosować?

Ziele owsa to wciąż mało popularny suplement. Warto poznać jego właściwości, ponieważ okazuje się, że i zwykła słoma może mieć zastosowanie w ziołolecznictwie. Najbardziej popularne są owsiane herbatki i napary, które należy pić co najmniej trzy razy dziennie. Mają one działanie moczopędne, oczyszczające, odchudzające oraz uspakajające. Mogą pomóc przy problemach z żylakami, nadciśnieniem czy zaparciami.

W ziołolecznictwie zaleca się również regularne zażywanie owsianych kąpieli. Mają one dopomóc w walce z różnymi dolegliwościami oraz zadbać o wygląd i kondycję skóry. Taką kąpiel można bez problemu przygotować w domu. Wystarczy suszone ziele owsa zalać kilkoma litrami ciepłej wody i pozostawić na parę godzin, aby dobrze naciągnęło. Potem całość gotować na małym ogniu ok. pół godziny, a następnie odcedzić. Powstałym odwarem należy wzbogacić wieczorną kąpiel. Ważne by była to raczej kąpiel chłodna, gdyż zbyt gorąca woda może osłabić lecznicze właściwości owsa.

 

Taki kąpielowy rytuał  złagodzi bóle reumatyczne i wspomoże w walce z artretyzmem – o ile oczywiście będzie stosowany regularnie przez co najmniej dwa miesiące. Podobnie, jak herbatka z ziela owsa, tak i kąpiel z jego dodatkiem, ma działanie odprężające, uspokajające i wyciszające, dzięki czemu bardzo ułatwia zasypianie. Warto też docenić pielęgnacyjne właściwości owsianej kąpieli. Systematyczne stosowanie słomy podczas mycia zregeneruje i ujędrni skórę, oraz podziała kojąco na wszelkie podrażnienia.