Rumianek – jakie ma właściwości?

rumianek

Rumianek jest rośliną pospolitą, która występuje niemal na całym świecie. Europa, Azja, obie Ameryki, a nawet Australia – wszędzie tam można spotkać charakterystyczne kwiaty o białych płatkach, które rozpoznawalne są prze większość ludzi. W Polsce rumianek jest powszechnie używany, a w domowych zapasach ma go niemal każdy z nas. Nie każdy jednak wie, jak szerokie lecznicze zastosowanie ma ta roślina.

Rumianek – charakterystyka

Rumianek (więcej o nim na https://www.lekinatury.pl/pl/encyklopedia-ziol/rumianek.html) jest bardzo popularną rośliną zielarską, należącą do rodziny astrowatych. Pierwotnie występował głównie w rejonie Morza Śródziemnego, jednak dziś można spotkać go już niemal na całym świecie. Rumianek rośnie dobrze na różnego rodzaju podłożu, ale jest rośliną światłolubną, dlatego najczęściej można go spotkać na słonecznych i otwartych przestrzeniach, takich jak łąki, pola, parki czy trawniki. Charakterystyczny dla rumianku jest jego intensywny zapach oraz białe kwiaty z żółtym środkiem.

Rumianek potrafi rosnąć na wysokość nawet 60 centymetrów, a okresem jego kwitnienia jest czas od maja do sierpnia.

Rumianek – zastosowanie lecznicze

Rumianek jest popularną i powszechnie używaną na świecie rośliną leczniczą. Jego koszyczki są bogate w dobroczynne dla zdrowia substancje.

Najważniejsze z nich to:

– olejki eteryczne,

– flawonoidy,

– fitosterole,

– garbniki,

– kumaryny,

– witaminę C.

Taka zawartość sprawia, że rumianek wykazuje właściwości przeciwzapalne, ale także bakterio i grzybobójcze oraz przeciwalergiczne. Można go stosować wspomagająco przy leczeniu trudno gojących się ran czy stanów zapalnych błon śluzowych, np. w jamie ustnej. Herbata z rumianku jest wskazana także przy problemach ze strony układu pokarmowego, bo ma także właściwości rozkurczowe i rozluźniające mięśnie gładkie. Pomoże w przypadku problemów z trawieniem, np. po zjedzeniu zbyt obfitego i tłustego posiłku.

Rumianek wykazuje także działanie łagodnie uspokajające, dlatego napar z tej rośliny można także stosować wspomagająco w radzeniu sobie z niewielkimi stanami stresowymi.